Adaptaflex Flexible Conduit, SPL25-25M, Galvanized Steel, 25 Mtrs, Black and Silver
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Liquid Tight
  • Oil Resistant
  • Medium Flexibility Conduit
  • PVC Covering with Galvanised Steel Core
  • Nominal Conduit Size: 25mm
Item Name:
Flexible Conduit
Model:
SPL25-25M
Manufacturer:
Adaptaflex
Color:
Black and Silver
Finish:
PVC
Outer Diameter (mm):
26.4mm
Nominal Size:
3/4 inch
Size:
25mm
Manufacture Part Number:
7TCA296030R0193
Temperature Range:
Static: -20 to +90 deg.C, Moving: -5 to +105 deg.C
Radius:
110mm
Reel Length:
25 Mtrs
Inner Diameter (MilliMeter):
21mm