Bosch Professional Cordless Jobsite Light, GLI-18V-1900, 14.4/18V, LED, 1900 LM
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
The GLI 18V-1900 Professional is Bosch's versatile floodlight in the 18V category. Its powerful LED is capable of producing up to 1,900 lumens for excellent lighting conditions. It also features two brightness settings and five flexible adjustment angles, and has a 5/8 Inch tripod thread for quick adaptation to any work situation. Furthermore, it is excellent for lighting up entire working areas for a full working day. This floodlight is compatible with all Bosch Professional 18 V batteries (Professional 18V System).
  • The versatile floodlight with 1,900 lumens in the 18V category
  • Powerful LED is capable of producing up to 1,900 lumens for excellent lighting
  • Excellent for illuminating entire working areas for a full working day
  • Number of Brightness Level: 2
Item Name:
Cordless Jobsite Light
Model:
GLI-18V-1900
Manufacturer:
Bosch
Color:
Multicolor
Operating Time:
80 mins/Ah (14.4V), 100 mins/Ah (18V)
Light Type:
LED
Run Time:
8 Hrs With 5.0Ah Battery
Battery Type:
Lithium Ion
Battery Voltage:
14.4/18V
Power Source Type:
Battery
Luminous Flux:
1900 LM
Dimensions:
69 x 187 x 292mm