Milwaukee Cordless Circular Saw Kit, M18FCS66-121, Fuel, 18V, 190MM
Description
Designed for the carpenter, remodeler and general contractor, the M18 FUEL 184mm Circular Saw from Milwaukee generates corded power, cuts faster and gives users up to 750 cuts per charge. The Powerstate Brushless Motor provides 5,800 RPM and higher speeds under load for corded cutting performance. Redlink Plus intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating and over discharge. The M18 Redlithium-Ion High Output 12.0 battery delivers unmatched run-time in all applications. All magnesium guards and shoe delivers extreme durability for jobsite conditions. A built-in rafter hook offers quick and easy storage and an electric brake stops the blade quickly after cuts are complete for maximum productivity.
Milwaukee M18HB12 18V 12.0Ah Li-ion Cordless RED LITHIUM High Output BatteryDescription
Features- Milwaukee Powerstate Brushless Motor provides more power, more run-time and longer life
- Integrated rafter hook for easy storage
- Integrated dust port on guard and included vac adaptor
- Magnesium shoe and guard for maximum durability
- Electric brake to stop blade after trigger is released
- LED Light for increased accuracy and visibility
Items Included:
1x 184mm Blade, 1x Rip fence, 1x Wrench
Item Name: |
Cordless Circular Saw Kit |
Model: |
M18FCS66-121 |
Product Series: |
M18 |
Manufacturer: |
Milwaukee |
Cutting Capacity at 90 Degree: |
66mm |
Bevel Capacity: |
50 Degree |
Arbor Size: |
15.8mm |
Technology: |
Fuel |
Blade Diameter: |
190mm |
Cutting Capacity at 45 Degree: |
48mm |
Battery Voltage: |
18V |