Milwaukee Cordless Circular Saw Kit, M18FCS66-121, Fuel, 18V, 190MM
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
Product Details
Designed for the carpenter, remodeler and general contractor, the M18 FUEL 184mm Circular Saw from Milwaukee generates corded power, cuts faster and gives users up to 750 cuts per charge. The Powerstate Brushless Motor provides 5,800 RPM and higher speeds under load for corded cutting performance. Redlink Plus intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating and over discharge. The M18 Redlithium-Ion High Output 12.0 battery delivers unmatched run-time in all applications. All magnesium guards and shoe delivers extreme durability for jobsite conditions. A built-in rafter hook offers quick and easy storage and an electric brake stops the blade quickly after cuts are complete for maximum productivity.
Milwaukee M18HB12 18V 12.0Ah Li-ion Cordless RED LITHIUM High Output BatteryDescription
Features
  • Fuel gauge onboard: displays remaining run-time
  • Battery Typr: High Output
  • Platform: M18
  • Voltage: 18V
  • Amps: 12.0Ah
  • Milwaukee M12-18FC 12V - 18V Multi Voltage Rapid Battery Charger - M12-18FCRapid Battery Charger Description
  • Once again, Milwaukee is on the ball for providing the fastest charging solutions for tradies. With the ever-growing demand to charge batteries in both voltages, the new and improved multi voltage charger, M12-18FC, can sequencial charge a 12V or 18V battery up to 40% faster, increasing your productivity on the worksite.
  • Features
  • Charges all Milwaukee batteries up to 40% faster
  • Charges all M12 and M18 batteries
  • Sequencial charging
  • Redlink otect and extend the life of the battery
  • Specifications12V Battery Voltage Charging time
  • 2.0Ah: 26 minutes
  • 4.0Ah: 47 minutes
  • 5.0Ah: 59 minutes
  • 6.0Ah: 75 minutes
  • 9.0Ah: 90 minutes
  • 18V Battery Voltage Charging time
  • 2.0Ah: 26 minutes
  • 4.0Ah: 47 minutes
  • 5.0Ah: 59 minutes
  • 6.0Ah: 75 minutes
  • 9.0Ah: 90 minutes
    • Milwaukee Powerstate Brushless Motor provides more power, more run-time and longer life
    • Integrated rafter hook for easy storage
    • Integrated dust port on guard and included vac adaptor
    • Magnesium shoe and guard for maximum durability
    • Electric brake to stop blade after trigger is released
    • LED Light for increased accuracy and visibility
    Items Included:
    1x 184mm Blade, 1x Rip fence, 1x Wrench
    Item Name:
    Cordless Circular Saw Kit
    Model:
    M18FCS66-121
    Product Series:
    M18
    Manufacturer:
    Milwaukee
    Cutting Capacity at 90 Degree:
    66mm
    Bevel Capacity:
    50 Degree
    Arbor Size:
    15.8mm
    Technology:
    Fuel
    Blade Diameter:
    190mm
    Cutting Capacity at 45 Degree:
    48mm
    Battery Voltage:
    18V