ABB Enclosed Switch Disconnector, KSE3100TPN, 3P, 45 kW, 100A
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Rated Short-Circuit Making Capacity: 3.6 kA
  • Protection Type: Watertight
  • Neutral Type: Fixed
  • Cable Entry Position: Up/Down
  • Cable Outlets Per Side: 2 x M40/2 x M40+M16
  • Impact Resistance Rating: IK07
  • Maximum Mounted Auxiliary Contacts: 2 NO, 2 NC
Item Name:
Switch Disconnector
Model:
KSE3100TPN
Manufacturer:
Abb
Material:
Aluminium
Color:
Grey
Handle Color:
Black
Manufacture Part Number:
2CMA144585R1000
Number of Poles:
3P
Voltage:
380-415V
Height (MilliMeter):
230mm
Width (MilliMeter):
160mm
Depth:
118mm
Short Circuit Current:
16.5 kA
Insulation Voltage:
750V
Current:
100A
Handle Type:
Round
Cross Section:
10-70 sq.mm
Operational Voltage:
750V
Power:
45 kW