Abb Switch Disconnector, SHD203-32, 3P, 32A, 415VAC
(No reviews yet) Write a Review
📩 Available for Inquiry
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Pay Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Rated impulse withstand voltage: 4 kV; at 2000m: 5 kV; at Sea Level: 6.2 kV
  • Rated Conditional Short-Circuit Current: 10 kA
  • Electrical Endurance: 10000 AC cycle
  • Mechanical Endurance: 20000 cycle
  • Overvoltage Category: III
  • Tightening Torque: 2 Nm
Item Name:
Switch Disconnector
Model:
SHD203-32
Manufacturer:
Abb
Color:
White
Number of Poles:
3P
Frequency:
50/60 Hz
Amps (A):
32A
Height (MilliMeter):
85mm
Width (MilliMeter):
52.5mm
Depth:
69mm
Operating Ambient Temperature (Degree Celsius):
-25 to 55 Deg.C
Ingress Protection (IP Rating):
IP20
Storage Temperature:
-40 to 70 Deg.C
Control Type:
Toggle
Conductor Material:
Copper
Terminal Type:
Screw
Operational Voltage:
415VAC