Atlas Reducer Tee, RT160X110, UPVC, BSP, 160MM
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
Atlas Reducer Tee made from UPVC has DIN 8063 standards and WRAS approval.
  • Solvent cement or rubber ring push-fit.
  • BSP threaded.
  • Quality Mark: BSI Kitemark as per BS EN 1452-2 and BS EN 1452-3.
Item Name:
Reducer Tee
Model:
RT160X110
Manufacturer:
Atlas
Material:
UPVC
Color:
Grey
Size:
110mm
Length (MilliMeter):
106.2mm
Diameter (MilliMeter):
160mm