Bosch Professional Random Orbit Sander, GET-75-150, 750W, 150MM Pad Dia
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
The GET 75-150 Professional is Bosch’s 150mm corded active-driven random orbit sander with outstanding tool control and handling. It is designed with a perfectly ergonomic front palm rest and a very small handle grip circumference for best tool control. Thanks to its multi- hole sanding pad, all sanding sheets irrespective of the amount of holes can be conveniently fitted. It also features an extremely powerful 750 W motor and active pad rotation that provide an excellent removal rate. This corded sander is intended for basic sanding, in- between sanding, lacquer removal, finishing and polishing surfaces. It is applicable on wood, veneer, lacquer, filler, as well as mineral and acrylic. It is compatible with the Bosch Click & Clean dust extraction system.
  • Turbo sander with outstanding control in the 150mm category
  • Multi-hole sanding pad conveniently fits all sanding sheets irrespective of the amount of holes
  • Extremely powerful 750W motor and active pad rotation deliver excellent removal rate
  • Oscillating circuit diameter: 4.5mm
  • Sanding Pad Speed: 290-640 rpm
Item Name:
Random Orbit Sander
Model:
GET-75-150
Manufacturer:
Bosch
Color:
Blue and Black
Vibration Sanding:
6.5 m/sq.sec
Vibration Sanding Uncertainty:
1.5 m/sq.sec
Sound Pressure Level Uncertainty:
3dB(A)
Sound Power Level Uncertainty:
3dB(A)
Eccentricity:
2.25mm
Length (MilliMeter):
381mm
Height (MilliMeter):
140mm
Diameter (MilliMeter):
150mm
Input Power (Watts):
750W