Brake Plate Caster, 094100TL, Heavy Duty, 10CM, 250Kg
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Excellent flexibility that can be swerved at any time.
  • Stable but easy to be deflected when straight going.
  • Good Flexibility, Stable and not easy to be leaned
  • Flexibility, especially for the long trucks.
  • But there is the risk if the loading is uniform.
  • Bracket thickness: 5.5mm
Item Name:
Brake Plate Caster
Model:
094100TL
Manufacturer:
Generic
Housing Material:
Solid Steel
Tread Material:
Polyurethane
Color:
Red
Frame Colour:
Silver
Type:
Brake
Loading Capacity:
250 Kg
Caster Plate Size:
115 x 100mm
Bolt Hole Spacing:
85 x 72mm
Width (MilliMeter):
50mm
Height (MilliMeter):
140mm