Denzel Cordless Drill/Driver Set, BLDL-IB-18-02, 18V, Li-Ion, 21+1 Torque Setting, 0-500/0-2000 RPM, 17 Pcs/Set
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
The Denzel BLDL-IB-18-02 Brushless Cordless Drill/Driver with 2 batteries 2 Ah Li-Ion 18V is used to perform a wide range of work. Thanks to a powerful brushless motor that allows you to develop a torque of 65 Nm, it has an efficiency of 20-30% more than that of commutator drills. The tool easily copes with tightening and unscrewing screws, screws, self-tapping screws, as well as drilling wood, plastic, metal and stirring light construction mixtures. Drills holes with a diameter of up to 13mm in metal and up to 25mm in wood.
  • LED Illumination of the Working Area: The tool can be used even in dimly lit rooms
  • Comfortable Operation: The rubberized handle fits comfortably in the hand and absorbs vibrations
  • Versatility: 2 Ah Li-ion batteries with an intelligent load recognition system are compatible with any 18V Denzel battery system tool
  • Convenient Storage and Transportation: The tool comes in a durable plastic case
  • 3-Year Warranty: The high quality of the drill/driver is confirmed by the manufacturer
Items Included:
1x Cordless Drill-Driver, 2x Rechargeable Battery, 1x Charger, 6x Twist Drills for Metal, 6x 25mm Bits (SL, PH, PZ), 1x Magnetic Adapter for Bits, 1x Operating Manual, 1x Warranty Card, 1x Storage Case
Manufacturer:
Denzel
Model:
BLDL-IB-18-02
Item Name:
Cordless Drill/Driver Set
Color:
Yellow and Black
Battery Voltage:
18V
Drill Diameter - Metal (Cms):
1.3cm
Motor Type:
Brushless
Torque Setting:
21+1
Charging Indicator (Yes/No):
Yes
Maximum Torque (Nm):
65 Nm