Ideal Electric Drill, ID-ED10AR, 10MM, 300W
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Pay Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Variable speed
  • Double insulation
  • Forward reversing
Items Included:
1x Electric Drill, 1x Auto-Stop Carbon Set, 1x Chuck Key, 1x Guide Book
Item Name:
Electric Drill
Model:
ID-ED10AR
Manufacturer:
Ideal
Color:
Blue and Black
RPM (no load):
3000 rpm
Input Power (Watts):
300W
Drill Capacity - Wood:
18mm
Drill Capacity - Steel:
10mm