Khind LED Ceiling Recessed Downlight, KH-DL-COB-E1-20W-WW, Elen Series, 20W, 165mm Dia, 1800 LM, 3000K, Warm White
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
The Khind Elen Series COB Recessed Down Light is perfect for many applications due to its brilliant visibility and cost performance. This fixture is easy to install, has high luminous efficacy, and boasts an energy savings up to 80%. It also has no IR or UV Radiation, no flickering and surge protection of 1.2 kV.
  • Safe and easy to install with heavy duty stainless steel clips
  • High luminous efficacy
  • Energy savings up to 80%
  • No IR and UV Radiation
  • No flickering
  • Surge Protection: 1.2 kV
  • Cut Out Diameter: 200mm
Item Name:
LED Ceiling Recessed Downlight
Model:
KH-DL-COB-E1-20W-WW
Product Series:
Elen Series
Manufacturer:
Khind
Body Color:
White
Product Shape:
Round
Frequency:
50/60Hz
Beam Angle:
90 Degree
LED Type:
COB
CCT Color:
Warm White
Light Type:
LED
Voltage:
165-240VAC
Diameter (Inch):
165mm
Wattage:
20W
CCT (K):
3000K
Thickness (MilliMeters):
45mm