Khind LED Highbay Light, KH-HB-DOB-SMD-E1-150W-CDL, Elen Series, 150W, 16500 LM, 6500K, Cool White
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
The Khind 150W high quality and powerful high bay light gives off industry-leading illumination! It’s commercial grade compatibility and 16,500 lumens easily make this light the best choice when it comes to wide and clear illumination. With up to 110 lumens per watt, this is easily one of the highest performing lights in the industry. UFO cyclonic design style makes high bay light the most unique, high-quality die-casting aluminium housing provides excellent heat-dissipation, high-brightness 384pcs SMD LEDs and High quality LED driver on board ensure our led high bay lighting fixtures the good performance, more than 25,000 hours of continuous use, super long lifespan.
  • High bay are IP65 rating can work well in moisture area
  • Can be installed very easily according to the installation guide
Item Name:
LED Highbay Light
Model:
KH-HB-DOB-SMD-E1-150W-CDL
Product Series:
Elen Series
Manufacturer:
Khind
Product Shape:
Round
LED Type:
Epistar SMD 2835
CCT Color:
Cool White
Beam Angle:
90 Degree
Voltage:
220-240VAC
Frequency:
50/60Hz
Wattage:
150W
Lumens:
16500 LM
CCT (K):
6500K
Lifetime:
25000 Hrs
Thickness (MilliMeters):
97.5mm
Light Type:
LED
Ingress Protection (IP Rating):
IP65
Body Color:
Black
Diameter (Inch):
280mm