Knipex Universal Stripping Tool, 1680125SB, 125MM, 8-13MM
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • For stripping all common round and damp-proof installation cables between dia. 8.0 - 13.0 mm (e.g. 3 x 1.5 sq.mm up to 5 x 2.5 sq.mm)
  • Also for use in conduit and distribution boxes
  • Double shell, folding back stripping tool
  • With opening spring and locking device
  • Practical clip for easy transport
Item Name:
Universal Stripping Tool
Article Number:
1680125SB
Manufacturer:
Knipex
Color:
Red
Length:
125mm
Stripping Capacity:
8 to 13mm