Metabo Angle Grinder, WEP-15-125-Quick, 600476000, 1550W, 125MM
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Tool free, fast disc change at the touch of a button with the Metabo M-Quick-System
  • Tool-free adjustable guard; twist-proof
  • Low-vibration side handle Metabo VibraTech (MVT)
  • Electronic overload protection, soft start and restart protection
Item Name:
Angle Grinder
Model:
WEP-15-125-Quick
Manufacturer:
Metabo
Range per Revolution:
11000 rpm
Disc Diameter:
125mm
Output Power (Watts):
940W
Wattage:
1550W
Torque (Nm):
3.5Nm