Metabo Stirrer, RWEV-1600-2, 614047000, 1600W
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Minor effort to guide the stirrer thanks to ergonomically favourable handle position
  • The side cable exit reduces the risk of a cable break
  • High torque thanks to two-speed gear for viscous materials
  • Robust die cast aluminium gear housing for optimum heat dissipation and durability
  • Continuous speed control trigger with rubber cover to protect against dust and dirt deposits
  • Splash-water proof motor cover to protect against dirt, mud and splash water
  • Electronic soft start for splash-free working
  • Thumbwheel for speed preselection
  • Max. recommended mixing amount: 90 Litres
Item Name:
Stirrer
Model:
RWEV-1600-2
Manufacturer:
Metabo
Paddle Diameter:
160mm
Bit Diameter:
M14
Collar Diameter:
43mm
Frequency:
50/60 Hz
Sound Power Level:
101 dBA
Sound Pressure Level:
90 dBA
Output Power (Watts):
660W
Input Power (Watts):
1600W
Accessories Included:
1x Stirrer paddle RS-R3 (Diameter 160mm)