Milwaukee Random Orbit Sander, ROS150E-2, 440W, 150MM
(No reviews yet) Write a Review
✖ Out of Stock
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Pay Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Reduction gear makes full, efficient use of the powerful 440W motor
  • 6.4/3.2mm orbits for fast removal and finishing
  • Variable speed especially needed for heat-sensitive materials
  • Fast and easy change of sandpaper with hook and loop system
  • Removable dustbag and also fits standard 26mm vacuum hose
  • Through body sealed slide switch
  • Additional handle for a balanced and even weight distribution over the work piece
Items Included:
1x Dust Bag, 1x Sanding Disc, 1x 4 Mtrs Cable
Item Name:
Random Orbit Sander
Model:
ROS150E-2
Manufacturer:
Milwaukee
Vibration Uncertainty:
1.5 sq. m/s
Sound Pressure Level Uncertainty:
3dBA
Sound Power Level Uncertainty:
3dBA
Cable Length:
4 Mtrs
Orbit Diameter:
6.4/3.2mm
RPM (no load):
Vibration Level:
6.1 sq. m/s
Sound Power Level:
94.5dBA
Sound Pressure Level:
83.5dBA
Wattage:
440W
Sanding Sheet Size:
150mm