Rubi Laser and Level Electric Cutter, DX-350-N-1300, 300 to 350MM Dia, 230V, 132.5CM Cutting Length
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
The DX-350 N Laser and Level is an electric cutter with a mobile head, equipped with a mitre saw effect, which offers the construction professional a total cutting versatility. It is ideal for cutting all types of ceramic tiles and building materials such as: marble, granite, bricks, facing, refractories, etc. The DX-350 N has a sliding motor assembly on bearings of maximum precision and reliability that favours obtaining perfect finishes. The aluminium structure of the Rubi DX-350 N Laser and Level is lighter and offers high resistance to normal working conditions in construction. Thanks to the protector that incorporates the cutting head, the DX-350 N electric cutters and mitre saws can mount discs of all types: continuous band, turbo, segmented, etc. The DX-350 N can work with both 300 and 350 mm diameter discs (not included), in this way the professional can choose and opt for the most comfortable and viable solution for him. The retractable leg system offers extra protection during transport and storage of the electric mitre saw; as well as its built-in wheels facilitate handling and movement, in short distances, within the same work. The maintenance of the DX-350 N electric cutters and mitre saws is minimal, thanks to the aluminium chassis, and daily cleaning is very practical and comfortable due to its removable tables and tray. The DX-350 N Laser and Level incorporate a 2 mW power tracer laser (class 2) that facilitates the visibility and positioning of the cut, as well as a spirit level system for the installation of the electric cutter and mitre saw at the work point.
  • Equipped with zero dust system. Tested and certified by the TNO
  • Aluminium structure. Lighter and maximum resistance to working conditions
  • Head equipped with protector for greater safety in the use of segmented discs
  • With thermal and overcurrent protector
  • Disc cooling by water pump with regulator tap
  • 350mm diameter diamond blade (not included). Allows the use of a Dia 300 mm disc
  • Adjustable head with chopping effect
  • Retractable legs with "shell" function and transport system using wheels
  • Top motor and belt drive. With stop for repetitive cuts
  • Work tables in aluminium and removable for cleaning
  • Removable water tank and 2 mw laser tracer. (Class 2)
  • Cutting length with mitre saw effect: 148.5cm
  • Mitre Cut Thickness: 65mm
Item Name:
Electric Cutter
Model:
DX-350-N-1300
Manufacturer:
Rubi
Cutting Length:
132.5cm
Length:
200cm
Width (Cms):
86cm
Height (Cms):
143cm
Bore Diameter:
25.4mm
Cutting Surface Thickness:
105/200mm
Outer Diameter (MilliMeter):
300 to 350mm
Frequency:
50Hz
Voltage:
230V
Wattage:
2200W