Stanley Angle Grinder With Safety Mask, STGS7115, 710W
Mastercard Mastercard
Pay Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Powerful motor for carrying out a large variety of cutting and grinding tasks
  • Optimized air vents for best cooling
  • Compact housing shape design allows comfortable gripping resulting in superior ergonomics
  • Long endurance by high quality commutator and durable carbon brush
  • Spindle lock for quick and easy change of accessories
  • Spiral bevel gears provide less vibration, lower noise level and longer life span
  • Burst proof guard ensures maximum user safety
  • On/Off slide switch for one hand control and user safety
Items Included:
Side Handle, Protective Guard, Inner and outer disc flanges, Spanner
Item Name:
Angle Grinder
Model:
STGS7115
Manufacturer:
Stanley
Color:
Black and Yellow
RPM (no load):
11000 rpm
Input Power (Watts):
710W
Disc Diameter (Cms):
115mm
Length (MilliMeter):
310mm
Height (MilliMeter):
105.5mm