Denzel Belt-Driven Air Compressor, BCI2300/50, 2.3 kW, 50 Ltrs, 10 Bar, 400 L/Min
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
The Denzel BCI2300/50 oil compressor with a power of 2.3 kW and a receiver volume of 50 liters produces 400 liters of compressed air per minute. This allows you to inflate tires, clean tools and equipment, manufacture and assemble products in furniture factories using pneumatic tools. If one receiver is not enough, you can connect a second one through the direct connection port, thereby increasing the volume of accumulated air. A distinctive feature of the compressor is a two-stage engine protection system . Not only does the temperature sensor protect it from damage in case of overheating, but also current protection quickly stops operation in the event of a short circuit or overload. This helps prevent engine failure and extend the life of the compressor.
  • The thickness of the receiver walls is more than 2 mm, which ensures a strong connection between the joining surfaces and eliminates leaks
  • Shock-absorbing mounts minimize vibrations, ensuring comfortable work around the compressor
Items Included:
Item Name:
Air Compressor
Model:
BCI2300-50
Manufacturer:
Denzel
Color:
Yellow and Black
Max. Pressure:
10 Bar
Voltage:
230V
Lubricant:
Oil
Receiver Volume:
50 Ltrs
Compressor Type:
Piston Belt
RPM (no load):
1050 RPM
Number of Steps:
1
Noise Level:
93 dB
Cable Length:
1.5 Mtrs
Frequency:
50 Hz
Displacement:
400 L/min
Power in HP:
3.1 HP
Power Source Type:
Electric
Power:
2.3 kW