Eagle Hand Pallet Truck, EPT68512, 685MM Fork Width x 1220MM Fork Length, 3000 Kg Weight Capacity
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Easy-to-use controls facilitate efficient and precise pallet handling
  • Designed for ease of maneuvering, providing operators with control and precision during handling
  • Capable of handling heavy loads with a weight capacity of 3000 kg
  • Articulating steer axle
  • Reliable Oil Leak proof Hydraulic System
  • Easy to Manoeuvre with 180 degrees turning radius
Item Name:
Hand Pallet Truck
Model:
EPT68512
Manufacturer:
Eagle
Weight Capacity:
3000 Kg
Fork Length:
1220mm
Fork Width:
685mm
Minimum Fork Height:
80mm
Maximum Fork Height:
180mm
Lifting Height:
110mm