Eagle Hand Pallet Truck, EPT68570, 685MM Fork Width x 1220MM Fork Length, 5000 Kg Weight Capacity
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Pay Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Reliable, sturdy, torsion-resistant due to its extremely strong high quality steel profile
  • The lifting system is equipped with overloading protection valve to ensure safe operation
  • The utilized structural design guarantees the convenience of assembling and disassembling
  • Compact size, complete rocker arm, ensures that the whole truck is evenly pressed
  • Size of steering wheel size of loading: 200 x 50mm
  • 5mm fork steel thickness, robot welding, ensures durability
Item Name:
Hand Pallet Truck
Model:
EPT68570
Manufacturer:
Eagle
Weight Capacity:
5000 Kg
Fork Length:
1220mm
Fork Width:
685mm
Wheel Size:
80 x 75mm
Minimum Fork Height:
85mm
Maximum Lifting Height:
195mm
Lifting Height:
110mm