Khind LED Panel Light, KH-PL-SMD-E1-18W-WW, Elen Series, 18W, 8 Inch Dia, 1440 LM, 3000K, Warm White
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Round super thin
  • High quality driver
  • Safe and easy to install slim housing with clips
  • High luminous efficacy
  • Energy savings up to 80%
  • No IR and UV Radiation
  • No flickering
  • Surge Protection: 1.2 kV
  • Cut Out Diameter: 150mm
Item Name:
LED Panel Light
Model:
KH-PL-SMD-E1-18W-WW
Product Series:
Elen Series
Manufacturer:
Khind
Product Shape:
Round
Light Type:
LED
Thickness (MilliMeters):
12mm
Body Material:
Aluminium
Beam Angle:
110 Degree
LED Type:
SMD 2835
CCT Color:
Warm White
Voltage:
220-240VAC
Wattage:
18W