RR On Load Change Over Switch, RR-OLCHWE1000A-4P, 1000A
Mastercard Mastercard
Pay Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Two earth connection points provided in enclosure.
  • Strong and ergonomic operating handle with door interlock and padlock facility.
  • While breaking the circuit, guaranteed sufficient air sectioning clearance .
  • Protection against over current and short circuit fault of high rupturing capacity upto 80 kA.
  • Compact and standardized sizes for range 63A- 3150A - ideal for switch board manufacturers.
  • Strong endurance and resistance to heat (Tropicalised ).
  • Elegant and sleek in appearance.
  • All current carrying parts are of special grade ETP copper and silver plated.
  • Phase barriers provided between each phase terminal.
Item Name:
On Load Change Over Switch
Model:
RR-OLCHWE1000A-4P
Manufacturer:
RR
Material:
Steel
Color:
White
Amps (A):
1000A
Operational Voltage:
415V
Input Voltage Frequency:
50Hz