Vertex Slotted Insulated Screwdriver, VXVDE-3506100, 100MM
(No reviews yet) Write a Review
📩 Available for Inquiry
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Pay Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
Vertex Insulated Screwdriver Slotted of SL3.5x0.6x100 length
  • Insulated screwdrivers - VDE Certified 1000V
  • Insulated blades for applications up to 1000V AC and 1500V DC.
  • ISO Quality meet DIN IEC60900.
  • 1000 Volt protection certified. 10, 000 volt tested.
  • Each tool individually tested for insulation integrity.
  • Top Cap: Tip symbol - PP in grey color.
Item Name:
Slotted Insulated Screwdriver
Model:
VXVDE-3506100
Manufacturer:
Vertex
Material:
Chrome Molybdenum Steel
Handle Material:
Ball type fiber
Color:
Green and Black
Voltage:
115-230V
Size:
5mm
Length (MilliMeter):
100mm