Denzel X-Pro Air Compressor, DKV2200-100, 2200W, 10 Bar, 100 Ltrs
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
The Denzel X-Pro DKV2200/100 Air Compressor with a capacity of 2.2 kW, with a receiver with a volume of 100 l, provides a capacity of 400 l/min, which allows it to be used in a garage, car repair shop, in construction and in small production. Its power is enough to ensure the operation of pneumatic tools, for example, blowing and painting pneumatic guns, pneumatic nailers, pneumatic staplers.
  • Reliability: Cylinders and crankshaft are made of cast iron, filters have a metal housing
  • Wear Resistance: Effective lubrication system reduces friction of moving parts
  • Safe Operation: The compressor is equipped with an overpressure relief valve
  • Cylinder Protection: Thanks to rubber seals, air filters completely trap all foreign particles
  • Rapid Disposal of Condensate: The drain plug is easily unscrewed without the use of tools
  • Proven Quality: The manufacturer provides a 3-year warranty on manufacturing defects
  • Lubrication Type: Oil
  • Number of Cylinder: 1
Item Name:
Air Compressor
Model:
DKV2200-100
Manufacturer:
Denzel
Color:
Yellow and Black
Max. Pressure:
10 Bar
Voltage:
230V
Wattage:
2200W
HP Air Compressor:
3 HP
Compressor Type:
Piston Direct Drive
Tank Capacity:
100 Ltrs
Frequency:
50Hz
Dimensions:
1050 x 460 x 710mm