Schneider Electric NSX160B Molded Case Circuit Breaker, C16B6TM160C, ComPacT, 4 Pole, 25 kA, 415VAC, 160A
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
    Item Name:
    Molded Case Circuit Breaker
    Model:
    C16B6TM160C
    Manufacturer:
    Schneider Electric
    Color:
    Black
    Voltage:
    415VAC
    Width:
    140mm
    Operating Temperature:
    - 25 to 70 Deg.C
    Height:
    161mm
    Insulation Class:
    II
    Insulation Voltage:
    800VAC
    Frequency:
    50/60 Hz
    Breaking Capacity:
    25kA
    Depth:
    86mm
    Amps (A):
    160A