Schneider Electric NSX250F Molded Case Circuit Breaker, C25F6TM250C, ComPacT, 4 Pole, 36 kA, 415VAC, 250A
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
🛡️
100% Client
Protection
Description
    Item Name:
    Molded Case Circuit Breaker
    Model:
    C25F6TM250C
    Product Series:
    NSX250F
    Manufacturer:
    Schneider Electric
    Color:
    Black
    Dimensions:
    8.6L x 16.1B x 14H
    Voltage:
    415VAC
    Frequency:
    50/60 Hz
    Operating Ambient Temperature (Degree Celsius):
    50 Deg.C
    Operational Voltage:
    690VAC
    Breaking Capacity:
    36kA
    Amps (A):
    250A